Chuck hakkındaki konuları görmek ve linklerden yararlanmak için lütfen üye olun...

CHUCK-TR Yönetimi.
Chuck hakkındaki konuları görmek ve linklerden yararlanmak için lütfen üye olun...

CHUCK-TR Yönetimi.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Welcome to Intersect

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
» Sınırsız Muhabbet V
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeÇarş. Şub. 08, 2012 6:44 pm tarafından _MuSTy_

» Chuck 4x10
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeÇarş. Ara. 01, 2010 12:11 am tarafından guleryvs

» "X" Kişiye Gönderme
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePaz Kas. 28, 2010 4:01 pm tarafından lana lang

» Chuck 4x9
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 1:54 pm tarafından guleryvs

» Kurban Bayramınız Kutlu olsun...
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePerş. Kas. 18, 2010 1:05 pm tarafından cHuck4ever

» Chuck 4x8
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeÇarş. Kas. 17, 2010 1:35 pm tarafından guleryvs

» İngilizce son harften kelime
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeSalı Kas. 09, 2010 7:56 pm tarafından pierce_town

» Üzgünüm çünkü..
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeCuma Kas. 05, 2010 6:13 pm tarafından cHuck4ever

» Bu isim senin neyin oluyor
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeCuma Kas. 05, 2010 6:07 pm tarafından cHuck4ever

» son harften kelime türetmececilik=))
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeCuma Kas. 05, 2010 6:05 pm tarafından cHuck4ever

» Chuck 4x7
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeSalı Kas. 02, 2010 7:53 pm tarafından guleryvs

» Chuck4x6
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeSalı Ekim 26, 2010 8:22 pm tarafından guleryvs

» Chuck 4x5
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeSalı Ekim 19, 2010 8:22 pm tarafından guleryvs

» 2010'dan Geriye Sayalım..
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePtsi Ekim 18, 2010 8:19 pm tarafından higgi_giggi

» *aNkaRock* (:
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeÇarş. Ekim 13, 2010 9:56 pm tarafından derebeyi17_44

» Chuck 4x4
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeSalı Ekim 12, 2010 7:22 pm tarafından guleryvs

» Chuck 4x3
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeSalı Ekim 05, 2010 6:17 pm tarafından guleryvs

» Chuck 4x2
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeSalı Eyl. 28, 2010 6:07 pm tarafından guleryvs

» Chuck 4x1
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePerş. Eyl. 23, 2010 9:33 pm tarafından guleryvs

» Chuck 03x19
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePerş. Eyl. 23, 2010 9:17 pm tarafından guleryvs

» Chuck 03x18
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePerş. Eyl. 23, 2010 7:44 pm tarafından guleryvs

» Chuck 03x17
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePerş. Eyl. 23, 2010 7:10 pm tarafından guleryvs

» Ramazan Bayramı
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeCuma Eyl. 10, 2010 8:48 pm tarafından Chuckie

» bakalım bulabilecek misiniz?
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeC.tesi Eyl. 04, 2010 11:49 pm tarafından ada

» .......gıcık olurum
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeSalı Ağus. 31, 2010 2:35 pm tarafından cHuck4ever

En iyi yollayıcılar
ada
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü Vote_lcapİsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü Voting_barİsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü Vote_rcap 
_MuSTy_
İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü Vote_lcapİsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü Voting_barİsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü Vote_rcap 
aNkaRock
Chuckie
guleryvs
lana lang
higgi_giggi
reykjavik89
chcuk_bartowski
spn
Kimler hatta?
Toplam 3 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 3 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 84 kişi C.tesi Tem. 29, 2017 1:06 am tarihinde online oldu.

İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü

+2
aNkaRock
Chuckie
6 posters
YazarMesaj
Chuckie

Chuckie

Kadın
İş/Hobiler : boşavakitgeçirici

Karakter Sayfası
Durum: sakin sakin

İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü Empty
MesajKonu: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePtsi Mayıs 31, 2010 7:09 pm

İsrail güçleri, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya müdahale etti. İsrail televizyonları, saldırıda en az 16 kişinin öldüğünü açıkladı. Türk Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi'yi Bakanlığa çağırdı. İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde ise protesto gösterisi var. İsrail'in açıklama yapması bekleniyor.

İsrail askeri, gemilere operasyon düzenlendi. Hücum botlar ve helikopterle gemiye gelen askerler, geminin üzerine çıkarak ateş açtı.

Olayda İsrail askerlerinin açtığı ateş nedeniyle 1 kişi başından vuruldu. Anadolu Ajansı da gemide 2 kişinin öldüğünü belirtti.

İsrail televizyonlarına göre ise ölü sayısı 16. Çatışmada en az 30 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Olay anında savunmasız bulunan yardım gönüllüleri büyük panik yaşadı. "Mavi Marmara" gemisinde 800 yolcunun bulunduğu belirtiliyor.

Televizyonlarda yer alan haberlerde de bir helikopterden bazı askerlerin ellerinde silahla iple sallanarak gemiye indiği ve geminin iç taraflarına geçtiği görüldü.

Daha önce insani yardım filosundaki gemilerden sadece "Mavi Marmara" gemisiyle bağlantı kurulabilirken, şu an bu gemi ile de bir bağlantı kurulamıyor.

İsrail'den ilk açıklama geldi

İsrail hükümetinden konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben Eliezer, saldırının ardından meydana gelen ölümlere üzüldüğünü söyledi.

Ben Eliezer, ordu radyosuna yaptığı açıklamada, "Görüntüler kesinlikle hiç hoş değil. Ben ancak ölümlere üzüldüğümü söyleyebilirim" dedi.

Ben Eliezer, dün gece yarısı sonrası İsrail donanması askerlerinin saldırısından sonra açıklama yapan İsrailli ilk üst düzey yetkili oldu.

İsrail'den ölü veya yaralı sayısına ilişkin de herhangi doğrulama veya yalanlama da gelmedi. Bu arada İsrail ordusundan "Mavi Marmara" gemisine yapılan uyarı basına verildi.

Öte yandan İsrail Kanal 2 televizyonu, gemilerden sadece Mavi Marmara'da olaylar meydana geldiğini, diğer 5 gemidekilerin direnmeden İsrail askerlerine teslim olduğunu da aktardı. Aynı televizyon, Marmara gemisindekilerin İsrail komandolarını taşlar, uzun bıçaklar ve sopalarla beklediğini, hatta birkaç el silah sesi duyulduğunu da öne sürdü.

"Filoya karşı zafer kazanıldı"

Bu arada gemide üyesi, Knesset milletvekili Hanen Zubi bulunan Balad partisinin Başkanı Muhammed Bereke, "İsrail Başbakanı ve Savunma Bakanını 'sivil bir filoya karşı kazandığı parlak zaferi' nedeniyle kutladığını" söyledi.

Bereke, yaptığı açıklamada, "filoya katılanlardan bazılarının ölümüne yol açması nedeniyle, İsrail'in korsan hükümetinin, ülkeyi uluslararası ve insani hukukun gerisine düşürdüğünü" ifade etti. Bereke, "Bibi (İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu) ve (İsrail Savunma Bakanı Ehud) Barak gibi tiranlar, kendilerine ancak tarihin çöplüğü içinde yer bulacaklardır" diye konuştu.

Bu arada Kanal 10 televizyonu, gözaltına alınanların bir kısmının cezaevlerine konulması için hazırlıklar yapıldığını duyurdu.

Televizyon ayrıca, Gazze Şeridi'nden botların denize açılmasını önlemek için, Gazze kıyılarının da tümüyle abluka altına alındığını kaydetti. Kanal 2 televizyonu, gemidekilerin daha önce söyledikleri gibi pasif bir direniş içinde olmadıklarını, askerlere bıçak ve çubuklarla saldırdıklarını da ifade etti.

İsrail televizyonları ve radyoları, Ankara ve İstanbul'da protesto için toplanan kalabalıkları ve Ankara'daki İsrail büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını da haberlerinde duyurdular.

Uyarı mesajı yayınlandı

Akşam saatlerinde ise İsrail radyosu, konvoya yapılan uyarı mesajını yayınladı.

Radyoda yayınlanan mesaja göre, İsrail'in Hayfa limanından ayrılan hücumbotlar, gemileri ablukaya uymaları için uyardı.

Mesajda, "Bu emre uymaz ve abluka sınırına girerseniz, İsrail donanması ablukayı delmenizi engelleyecek önlemleri alacaktır" denildi.

Konvoyun lideri Türk gemisi Mavi Marmara'dan yapılan açıklamalarda, İsrail gemilerinin konvoyu taciz ettiğini belirtmişti.

Füze taşıma kapasitesine sahip 3 İsrail gemisi, cuma gününden bu yana Hayfa'da bekletiliyor.

İsrail daha önce, filoya müdahalenin, Gazze'nin 68 mil açığından itibaren yapılabileceğini, gece karanlığından faydalanılacağını açıklamıştı.

Başbakanlık'ta acil toplantı

İsrail'in müdahalesinin ardından Başbakan Vekili Bülent Arınç'ın başkanlığında yapılan ve İskenderun'daki askeri birliğe terör saldırısı ile İsrail'in yardım gemilerine saldırısının değerlendirildiği toplantı sona erdi.

Başbakanlık Merkez Bina'da yaklaşık 2 süren toplantıya, Başbakan Vekili Arınç ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Mehmet Eröz ve Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Nusret Güner ile ilgili bürokratlar katıldı.

Toplantıya ilişkin açıklama yapılması bekleniyor.

İsrail Büyükelçisi Bakanlığa çağırıldı

Dışişleri Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Brezilya'dan ABD'ye geçmekte olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuyu yakından takip ederek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü bilgilendirdi.

Yardım gemilerinden doğrudan bilgi akışının devam ettiği, gelişmeler hakkında arama kurtarma merkezinden kriz masasına ulaşan bilgilerin değerlendirildiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığının, kısa bir süre içinde olayla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

TEPKİLER:

Hamas:
Gazze'deki Hamas hükümetinin lideri İsmail Haniye, İsrail güçlerinin Gazze'ye yardım getiren gemilere müdahalesini kınadı. Haniye, müdaheleyi "acımasız bir saldırı" olarak niteledi.

Haniye, basına yaptığı açıklamada, "BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'u, bu gemilerde bulunan dayanışma gruplarını korumak ve Gazze'ye güvenle gelmelerini sağlamak konusunda sorumluluklarını üstlenmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Hamas ayrıca, İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Araplara ve Müslümanlara, İsrail büyükelçiliklerinin önünde "başkaldırı" çağrısında bulundu.

İran:
İran, İsrail'in saldırısını "vahşice ve insanlık dışı" olarak nitelendirdi. İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu da açıklamasında İsrail saldırısını sert dille kınadı. Açıklamada, "Dünya barışı ve emniyeti için en büyük tehdit siyonist İsrail rejimidir" denildi.

İsrail kuşatması altındaki Filistinlilere gıda, tıbbi malzeme ve diğer insani yardım malzemeleri götüren gemilere saldırının kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, "Siyonist rejim İsrail savaş suçu işliyor" denildi.

İHH: "Bu bir savaştır"
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Danışman Meclis Üyesi Ahmet Mercan, saldırının, akla gelebilecek, düşünülebilecek bir olay olmadığını belirterek, "Dünyanın imtihanı şudur: İnsan haklarına sahip çıkacak mı? çıkmayacak mı? Tepkisi ne olacak? Çünkü bu, bir savaştır. Bu, silahsız insanlara karşı açılmış tek taraflı bir savaştır. Sadece Türkiye'ye değil. 50 ülkeye karşı açılmış bir savaştır. İnsanlığın vicdanına açılmış bir savaştır" dedi.
Chuckie

Chuckie

Kadın

Karakter Sayfası

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePtsi Mayıs 31, 2010 7:10 pm

X-ray'den geçirilen gemide silah yok

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemide silah olduğu iddialarına yanıt gecikmedi. Antalya Gümrükler Başmüdürü, "İddialar asılsız, gemiye binenler tek tek üstleri aranarak x-ray cihazından geçirildi" dedi.

Gazze'ye giden Mavi Marmara gemisine silahlı baskın yapan İsrail, gemide silah bulunduğunu iddia etmişti.

Antalya Gümrükler Başmüdürü Fevzi Gülcan, İsrail'in iddialarına yanıt verdi.

Antalya Gümrükler Başmüdürü Gülcan, Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren ve Antalya Limanı'nda bir süre bekleyen Mavi Marmara isimli Türk yolcu gemisine binenlerin gümrüklü sahada üstlerinin tek tek arandığını ve x-ray cihazından geçirildiğini söyledi.

Gemide silah bulunduğu iddialarının asılsız olduğunu belirten Gülcan, şöyle konuştu:

''Türk gemisinde silah olduğu yönündeki iddialar çok gayri ciddi. Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine binenler tek tek üstleri aranarak x-ray cihazından geçirildi. Gemide silah bulunduğu iddiaları asılsızdır'' diye konuştu.
                               İsrail: Hamas'a silah götürüyorlardı

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Ayalon, krizi atlatmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyerek İnsani Yardım Vakfı'nın El Kaide ve Hamas'la bağlantılı olduğunu iddia etti.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon, Mavi Marmara gemisine yapılan kanlı baskından sonra kameraların karşısına geçti.

Dani Ayalon, gemidekilere Gazze'ye getirmeyi planladıkları insani yardımı Gazze'ye ulaştırmayı teklif ettiklerini ancak bu tekliflerinin kabul edilmediğini ifade etti.

Ayalon, olayın Türkiye ya da başka bir ülkeyle olan ikili ilişkilerle ilgisi bulunmadığını belirterek, filoyu organize eden örgütün özel bir örgüt ve İslami unsurlarla bağlantılı olduğunu ve tamamıyla provokasyon amacı taşıdığını öne sürdü.

İHH İnsani Yardım Vakfının El Kaide, küresel cihat ve Hamas'la bağlantı olduğunu, teröre destek verdiğini iddia eden Ayalon, filonun amacının da insani yardım değil, Hamas'a silah sağlamaya yönelik olarak, denizden bir koridor açmayı hedeflediğini de ileri sürdü.
Chuckie

Chuckie

Kadın

Karakter Sayfası

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePtsi Mayıs 31, 2010 7:10 pm

İsrail ordusu: Bizi linç edeceklerdi!

İsrail Ordusu Sözcüsü Barak Raz, yardım gemilerinde bulunanların kendilerine müdahaleye zorladıklarını savundu. İsrail ordusu ise, "Gemidekiler bizi linç edecekti" dedi.

İsrail Ordu Sözcüsü Barak Raz, Gazze’ye götürülen yardım gemilerine yapılan baskınla ilgili NTV’ye bilgi verdi.

Barak Raz, şöyle konuştu:

“En az 4 İsrail askeri gemiden gelen şiddet nedeniyle yaralandı. Biz de böyle bir müdahalede bulunmak zorunda kaldık.

Müdahalenin nerede gerçekleştiğini şu anda söylemek benim için de zor.

Yaralılar İsrail hastanelerine götürüldü. Aktivistler önce İsrail’e getirilecek. Sorgulandıktan sonra da sınırdışı edilecek.

Gemilerin nerede olduğunu teyit edemem.”

BİZİ LİNÇ EDECEKLERDİ

Öte yandan Jerusalem Post gazetesi ise İsrail askerlerinin, "Gemidekiler bizi linç edecekti" iddiasına yer verdi.

Jerusalem Post haberinde şu ifadelere yer verdi:

"Aktivistler, İsrail blokajının kırılmasını engellemek için gemiye giren askerlere ateş açtılar.

İsrail ordusuna göre, aktivistler gemiye giren askerleri linç etmeyi planlıyordu.

İsrail ordusu saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyuruken, altı asker yaralandı.

Askerler gemiye girdiğinde, bıçak ve metal sopalar taşıyan kişilerin direnişi ile karşılaştı. Aktivistlerden biri bir askerin silahını alıp, ateş açmaya başlayınca gerilim yükseldi.

İsrail ordusundan bir yetkili, "Bu iyi planlanmış bir linçti. Bunlar barış aktivistinden başka herşeye benziyor" dedi."

İsrail'e ilk tokat Atina'dan

Yunanistan, İsrail'in Atina Büyükelçisi Ali Yihiye'yi dışişleri bakanlığına çağırarak müdahaleye tepki gösterdi.

İsrail Büyükelçisi'nden bilgi ve açıklama istediklerini kaydeden Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Druças, iki ülke arasında devam eden ortak tatbikatın sona erdiğini açıkladı.

Dışişleri Bakan Vekili Druças, İsrail'in Atina Büyükelçisi Ali Yihiye ile dışişleri bakanlığı konutunda görüştü. Druças, dayanışma amacıyla Gazze'ye insani yardım taşıyan gemilere yapılan saldırıya ilişkin hükümetin tepkisini iletti. Druças, saldırıya ilişkin ve Yunan vatandaşlarının durumuna dair İsrail'den bilgi ve açıklama istedi. Bununla yetinmeyen Atina, İsrail'e yönelik ilk protestoları da hayata geçirdi. Atina, 25 Mayıs'ta başlayan Yunanistan ve İsrail ortak askeri tatbikatının sona erdiğini bildirdi. 25 Mayıs'ta başlayan ve 'Minoas 2010' adını taşıyan tatbikat, 3 Haziran'da son bulacaktı. İki ülkenin askeri işbirliği çerçevesinde eğitim amacı taşıyan tatbikat Ege, İyon Denizi ve ana karada icra ediliyordu.

Bir tepki daha gösteren Yunan hükümeti, önümüzdeki günlerde Atina'ya bir ziyaret gerçekleştirmesi planlanan İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı'nın bu gezisinin iptal edildiğini duyurdu.
Chuckie

Chuckie

Kadın

Karakter Sayfası

Kaptanla son bağlantı: Şu an ateş açıldı

İsrail askerleri helikopterler ve botlarla Mavi Marmara gemisini basarken geminin kaptanı Türkiye ile telsiz konuşması yapıyordu. Kaptanın ilk cümlesi "Jammer sokuyorlar devreye. Gerçek silah kullanıyorlar" oldu.

Geminin kaptanı baskın anında kurtarma merkezini telsizle bilgilendirdi.

ANKARA - Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail askerleri tarafından yapılan saldırı anında Mavi Marmara gemisinin kaptanı ile Denizcilik Müsteşarlığı Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi arasında telsiz görüşmesi sürüyordu.

546 yolcu ile 29 mürettebatın bulunduğu Mavi Marmara gemisinin kaptanı, telsizde botlar ve helikopterle gelen İsrail askerlerinin gemilerine çıktığını söyledi. Telsiz konuşmalarının zor yapıldığı belirtilen görüşmede, karşılıklı olarak şunlar söylendi:

Arama Kurtarma Merkezi (AKM): Mavi Marmara burası Arama Kurtarma Merkezi. Mavi Marmara burası Arama Kurtarma Merkezi.
Mavi Marmara: Jammer sokuyorlar devreye. Gerçek silah kullanıyorlar.
AKM: Mavi Marmara, Arama Kurtarma Merkezi.
Mavi Marmara: Yaralanan yolcularımız var. Gerçek silah kullanıyorlar.
AKM: Ne zaman başladı saldırı?
Mavi Marmara: Sesinizi çok zor alıyorum.
Mavi Marmara: Pozisyonumuzu veriyorum. (Gemi kaptanı pozisyonlarını söylüyor). 04.32 itibarıyla helikopter asker indirmeye başladı tamam.
AKM: Botlardan asker geldi mi? Etraftaki botlardan?
AKM: Mavi Marmara, İsrail askerleri nereden geldi? Botlardan mı?
Mavi Marmara: Bot ve helikopterlerden. Helikopterden gemiye iniş yapıldı.
AKM: Diğer gemilerde durum nasıl Mavi Marmara?
Mavi Marmara: Tekrar şu an ateş açıldı. Tekrar ateş açıldı şu an.
AKM: Diğer gemilere saldırı var mı acaba?
Mavi Marmara: Geminin etrafı sarıldı. Bütün gemilerle irtibat kesildi.
AKM: Yaralı yolcu sayısı ile ilgili bir bilgi var mı Mavi Marmara?
Mavi Marmara: Şu an bir bilgimiz yok.
AKM: Ölen var mı acaba?
Mavi Marmara: Hayır. Hayır. Şu an bir bilgimiz yok.

--

Başbakanın Şu Ana Kadar Yaptığı Açıklamalar;

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan filoya yaptığı saldırıyla ilgili Şili Havaalanı'nda yaptığı açıklamalarda ''Bu saldırı bir devlet terörüdür'' dedi ve ekledi: İnsanlık dışı devlet terörü karşısında sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızın bilinmesi gerekmektedir.

Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu menfur saldırının ardından Türkiye’den yola çıkan ve Gazze’ye yardım malzemesi götüren gemilere, uluslararası sularda İsrail tarafından saldırı düzenlendi.

Orada da sayısı netleşmemiş olmakla birlikte çok sayıda sivilin katledildiğini öğrendik. Devlet ve hükümet başkanları olmak üzere buradan tüm dünyayı bilgilendirmek istiyorum. Gemiler tamamen tedavi amaçlı yardım malzemeleriyle yüklüdür ve gemiler uluslararası sefer kuralları çerçevesinde kontrol edilmiştir.

GEMİLERDE BEYAZ BAYRAK VARDI

Gemilerde beyaz bayrak bulunmaktadır. Gazze’ye ulaşmak için yola çıkan gemiler Gazze’de insanlık dışı şartlarda yaşayan en temel ihtiyaçlardan dahi yoksun şekilde hayatta kalmaya çalışan masum insanlara yardım amaçlı ilaç, sargı bezi, ekmek, pirinç, makarna, oyuncak, inşaat malzemelerinden başka hiçbirşey taşımamaktadır.

Gemilerde sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değil 32 farklı ülkeden Gazze’ye giden yardım gönüllüleri bulunmaktadır. Bir çok ülkeden parlamenter bulunmaktaydı.

İsrail'in hukuksuz saldırısı nedeniyle Şili’deki temaslarımızı başlamadan bitirmek durumunda kaldık. Hükümetimiz gelişmeleri dikkatle takip etmektedir.

Gemilere yönelik saldırı sonrasında, büyükelçimizi derhal geri çağırdık. BM Güvenlik Konseyi’ne olağanüstü toplantı çağrısı yaptık. Uluslararası sularda meydana gelen bu olay için NATO bilgilendiriliyor.

TEPKİSİZ KALMAYACAĞIZ

İsrail tarafından yapılan bu saldırı, uluslararası hukuka tamamen aykırıdır. Bu saldırı İsrail’in kendi halkına huzur getirmeyecektir. İnsanlık dışı devlet terörü karşısında sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızın bilinmesi gerekmektedir.

Siz ne kadar hukuk dışılığın, terörün arkasındaysanız, biz de ondan daha fazla hukukun barışın adaletin ve tabiî ki başta vatandaşlarımız olmak üzere bu operasyonun mağduru olan 32 ülkeden barış gönüllülerinin, Gazze’nin, Filistin’in arkasındayız.
Chuckie

Chuckie

Kadın

Karakter Sayfası

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePtsi Mayıs 31, 2010 7:11 pm

39 kişi Türkiye'ye dönüyor

İsrail ordusunun Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Aşdod Limanı'na getirilen gemilerde bulunan, çeşitli ülkelerden 11 kişinin işlemleri tamamlanarak ülkelerine gönderildiği öğrenildi.

Aşdod Limanı'ndaki yetkililerden edinilen bilgiye göre, İrlanda, Bulgaristan ve ABD uyruklu ikişer, Belçika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti uyruklu birer kişi İsrail'den ayrıldı.

Bu arada, filoda yer alan gemiler arasında bulunan "Gazze" gemisindeki tüm yolcuların boşaltıldığı, buradaki 39 Türk'ün, İsrail'deki Türkiyeliler Birliğince sağlanan bir tercüman aracılığıyla işlemleri tamamlandıktan sonra, Türkiye'ye dönmeyi kabul ettikleri öğrenildi. Ancak, Türk yolcuların ne zaman Türkiye'ye gönderilecekleri konusunda henüz bir bilgi edinilemedi.

AŞDOD LİMANI'NDA BEKLEYEN DİPLOMATLARI HALA LİMANA SOKMADILAR

Öte yandan, sabahın erken saatlerinden bu yana Aşdod Limanı'nın önünde bekleyen ve gemilerde vatandaşları bulunan ülkelerin diplomatları hala limana sokulmadı.

Limanın kapısı önünde saatlerdir bekleyen 30 kadar diplomatik misyon görevlisi bulunduğu belirtiliyor.

Diplomatik misyon görevlileriyle zaman zaman dışarı çıkan İsrailli görevliler arasında sert tartışmalar da yaşandı.

Misyon temsilcilerinin İsrailli yetkiliye "Hem gemilerimize el koyuyorsunuz; hem de vatandaşlarımızla bizleri görüştürmüyorsunuz" diye tepki gösterdikleri belirtildi.

Diplomatik misyon görevlileri, vatandaşları ülkeden sınır dışı edilirken kendilerine bilgi verilmemesinden yakındılar.
Chuckie

Chuckie

Kadın

Karakter Sayfası

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePtsi Mayıs 31, 2010 7:17 pm

Bu olayla ilgili edindiğim bütün bilgileri paylaştım,
herkesin yeterince bilgiye sahip olması açısından... (:

Yapılanlar gerçekten hiç hoş değil, acayip sinirlerim bozuldu..
"Savaş sebebi" olarak nitelendiriliyor olay hatta.
Ama bunu tabii ki kasıtlı olarak yapan İsrail, dün normalde 12 mil olan karasularını 68 mile çıkardı. Sırf husumet yaşanmasını istediği için.

Yardıma bu şekilde saldırıyla yanıt vermek ancak insan bile denemeyecek yaratıklara yakışan bir harekettir. Kınıyorum.!
aNkaRock
ModAdmin
ModAdmin
aNkaRock

Erkek
İş/Hobiler : Öğretmen olmak üzere olan Öğrenci
Lakap : oss

Karakter Sayfası

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePtsi Mayıs 31, 2010 8:05 pm

İnsanlara yardım maksadıyla yol alan bir gemiye saldıran İsrailliler bir kez daha gerçek yüzlerini gösterdiler. Adamların hobisi sivil öldürmek bu yüzden pek şaşırmadım. Daha üzücü olansa kimsenin hey sen ne yapıyorsun dememesi. Sadece kınamakla, tatbikat iptal etmekle olmuyor bu işler.
chcuk_bartowski

chcuk_bartowski

Kadın
İş/Hobiler : CHUCK ı SEYRETMEK
Lakap : ELMA ŞEKERİ

Karakter Sayfası
Durum: aşık aşık

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePtsi Mayıs 31, 2010 10:38 pm

İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü Icon_cry lanet olsun israile İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü Icon_cry
Kurbanist

Kurbanist

Kadın

Karakter Sayfası
Durum:

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePtsi Mayıs 31, 2010 10:38 pm

adamlarda aşagılık psikolojısı var yaaa....

bızımkılerın yanında tırnak makası bile yoktu be.. adi köpekler vurup kaçtılar şimdi de ambargo koyuyolar. işte şimdi görücekler one mınute demeyi...

yok yok böyle saygısızlık demekle olmuyor artık! Allah yardımcıları olsun..sağ salim geri dönsünler...
chcuk_bartowski

chcuk_bartowski

Kadın
İş/Hobiler : CHUCK ı SEYRETMEK
Lakap : ELMA ŞEKERİ

Karakter Sayfası
Durum: aşık aşık

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimePtsi Mayıs 31, 2010 11:25 pm

Allah yardımcıları olsun İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü Icon_cry
Chuckie

Chuckie

Kadın

Karakter Sayfası

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeSalı Haz. 01, 2010 9:33 am

İsrail askerinin düşürdüğü liste

İsrail komandosunun cebinden saldırı sırasında düşen bir listedeki isimler, saldırının aslında bir suikast operasyonu olduğu şüphesini doğurdu.

Şüpheyi büyüten daha korkutucu bir iddia ise İsrail ordusunun ölü sayısını yüksek açıklamasıyla ilgili olarak ortaya atıldı.

Buna göre İsrail ordusu, enterne ettiği gemide listedeki isimlere suikastı sürdürecek.
Alex

Alex

Kadın

Karakter Sayfası
Durum: kafası iyi kafası iyi

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeÇarş. Haz. 02, 2010 11:32 am

Turkıye israiliin yanında cok kucukl durumda herhang bir saldırıda karsıklık verecek durumda degilz. israile olummmmmmmm
higgi_giggi

higgi_giggi

Kadın
İş/Hobiler : bla bla bla...
Lakap : HIşt..

Karakter Sayfası
Durum:

MesajKonu: Geri: İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü   İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü I_icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 12:02 am

Lanet ediyorum ama ...
Bizim milletimizden 9 kişi gidiyor, kıyameti kopartıyoruz.
Başka ülkeler var nice insanları ölen - Ör. filistin, gazze- onlara gıkımız çıkmıyor.
En azından arkamızı kolladılar...
O kadar insan ölüyor, bizim insanımız öldü diye miting üstüne miting.
Bilmiyorum.
Tamam bende lanet okuyorum ama.
Bilmiyorum işte. Very Happy

İsrail, yardım gemisine saldırdı: 19 ölü
1 sayfadaki 1 sayfası